Post

Jak czyścić i dbać o szyby w samochodzie?

Czy wiesz, że pytanie o brudne szyby w samochodzie znajdowało się w części teoretycznej kursu na prawo jazdy? W pytaniu proszono o informację, co utrudnia nam widoczność. Prawidłowa odpowiedź brzmiała: brudne szyby. Ta informacja jest ważna, bo pojawia się na ważnym egzaminie. Oznacza, że szyby w samochodzie należy czyścić i konserwować. Zespół CarStyle.pl służy pomocą - dziś porozmawiamy o tym, jak dbać o szyby samochodowe i jak prawidłowo je pielęgnować.

Jak dbać o szyby samochodowe

  • Wymień wycieraczki przedniej szyby. Starsze wycieraczki z gumką mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Wycieraczki nie będą czyścić przedniej szyby i mogą ją porysować.
  • Nigdy nie wycieraj szyby, która jest zamarznięta. Często słyszymy o ludziach, którzy odmrażają przednią szybę od wewnątrz, aby przyspieszyć ten proces. To nie tylko przyspiesza proces, ale także uszkadza gumę wycieraczek i rysuje szybę cząsteczkami lodu, tworząc mikro-zarysowania.
  • Myj okna od góry do dołu - Aby ułatwić zbieranie brudu, myj okna samochodu od góry. Jeśli zrobisz to odwrotnie, brud spadnie z powrotem na szybę.
  • Nie rysuj szyb lodem. Zimą lepiej użyć preparatu na bazie alkoholu, który odmrozi szyby samochodu bez konieczności użycia skrobaczki. Preparaty te są niedrogie i nie spowodują trwałego uszkodzenia szyby.
  • Właściwa pielęgnacja szyb samochodowych - Ostatni, ale najważniejszy punkt! W kolejnym wpisie zajmiemy się nim bardziej szczegółowo.

Pielęgnacja szyb samochodowych nie należy do łatwych zadań. Wymaga czasu, precyzji i systematyczności. Jak zapewne wiesz, uszkodzona lub brudna szyba może ograniczyć naszą widoczność i sprawić, że nie będziemy bezpieczni na drogach.

Płyn do mycia szyb

Po pierwsze, należy zaopatrzyć się w płyn do mycia szyb. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, a także wiele firm, które je produkują. Warto pamiętać, aby wybrać produkt rekomendowany, od szanowanego producenta, który zapewni, że szyba przednia będzie czysta i wolna od brudu i zanieczyszczeń. Sprawdzony produkt będzie działał dłużej, ponieważ skutecznie oczyści szybę. To z kolei przełoży się na większe oszczędności.

Parowanie szyb

Szyby samochodowe mogą szybko parować, szczególnie zimą i jesienią, kiedy temperatury spadają do zera. Można spróbować wsypać do samochodu sól, która pochłonie wilgoć. Zalecamy parowanie przednich szyb preparatem. Zapobiega on gromadzeniu się skroplin na szybach samochodu. Na naszym blogu znajdziesz więcej informacji o tym, jak leczyć zaparowane szyby.

Płyn do spryskiwaczy

Dobre połączenie wysokiej jakości płynu do spryskiwaczy i dobrej jakości wycieraczek nie tylko usunie brud lub uporczywe zanieczyszczenia, ale także ochroni przednią szybę. O ile sama woda może nie spowodować znaczącej utraty widoczności przez szyby samochodu, o tyle mydło zmieszane z wodą może pozostawić smugi na całym pojeździe.

Niewidoczna wycieraczka

Lepiej nie używać wycieraczek, jeśli nie ma takiej potrzeby. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy gumę, ale również chronimy przednią szybę samochodu. Zmniejszenie ilości zużywanych wycieraczek jest możliwe dzięki zastosowaniu niewidzialnej wycieraczki w płynie. Preparat tworzy na szybie samochodu niewidzialną powłokę ochronną, która powoduje "odbijanie się" wody. Krople deszczu mogą ściekać z szyby podczas jazdy. Na naszym blogu znajdziesz więcej informacji o niewidzialnej wycieraczce.

Polerowanie szyb samochodowych

Aby prawidłowo wypolerować szyby samochodowe, należy je najpierw dokładnie umyć. Płyny do mycia okien zostały szczegółowo omówione powyżej. Następnie za pomocą ręcznika z mikrofibry lub gąbki polerskiej należy nałożyć preparat do polerowania szyb samochodowych. Preparaty do polerowania doskonale radzą sobie z drobnymi zarysowaniami i wygładzają szybę. Można nimi również usunąć brud i zanieczyszczenia, nie rysując przy tym szyby samochodu.

Usuwanie osadów mineralnych

Wszystkie kosmetyki i inne preparaty, których używamy na naszych szybach, ulegają przedawnieniu. Najlepiej pozbyć się ich po jakimś czasie, a następnie zastosować je ponownie. Niewskazane jest stosowanie niewidzialnej wycieraczki, jeśli na szybie pozostały jakieś resztki. Na ratunek przychodzą nam zmywacze osadów mineralnych. Mogą one usunąć wosk ceramiczny, niewidzialną wycieraczkę, a także powłoki, które zostały nałożone w warsztatach. Środki usuwające osady mineralne mogą również usuwać odciski palców i ptasie odchody, pozostawiając powierzchnię czystą i bez smug.

Zadbaj o szyby w swoim samochodzie. Możesz uzupełnić pęknięcia i wymienić szybę, jeśli jest zbyt mocno popękana. Zabrudzona przednia szyba może ograniczyć naszą widoczność i spowodować wypadek lub kolizję. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, dbając o szyby w swoim samochodzie.