Post

JAK DBAĆ O SZYBY W SAMOCHODZIE?

Okna są istotnym elementem samochodu, wpływającym na jego bezpieczeństwo i komfort. Chronią pasażerów przed zanieczyszczeniami i warunkami atmosferycznymi, stanowią integralną część konstrukcji pojazdu, zwiększając jego sztywność. Stanowią również barierę uniemożliwiającą dostęp do wnętrza pojazdu i chronią pozostawione w nim sprzęty lub przedmioty.

Szyby samochodowe muszą nie tylko spełniać swoje funkcje ochronne, ale również zapewniać widoczność. Ważne jest, aby utrzymywać szyby samochodowe w czystości i nie dopuścić do ich zarysowania. Wszelkie uszkodzenia szyb samochodowych każdy kierowca powinien natychmiast zlikwidować. Przyjrzyjmy się bliżej szybom samochodowym, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ich uszkodzenia i przedłużyć ich żywotność.

NAJWIĘKSZE ZAGROŻENIA DLA KONDYCJI SZYB SAMOCHODOWYCH

Zarysowania na przedniej szybie są jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się właściciele samochodów. Te zadrapania mogą być spowodowane przez zaniedbania lub nieostrożność w pielęgnacji samochodu. Kurz i brud mogą powodować uszkodzenia powierzchni szyby. Drobne ziarenka różnych minerałów, które są małymi cząsteczkami, mogą być często trudniejsze niż szkło. Choć same w sobie nie stanowią problemu, warto zwrócić uwagę, że próba ich usunięcia np. za pomocą wycieraczek i szmatki może spowodować ich przyklejenie się do powierzchni, co może doprowadzić do zarysowania.

Należy pamiętać, że w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest albo delikatne usuwanie zabrudzeń szmatką bez użycia silnego nacisku, albo skorzystanie z możliwości zwilżenia szyby przed spłukaniem. Do usuwania zabrudzeń z wycieraczek można użyć spryskiwacza szyby przedniej. Ciśnienie płynu częściowo usunie cząsteczki i zmniejszy tarcie piór wycieraczek poruszających się po szybie.

Należy pamiętać, że kurz i brud może również gromadzić się w miejscu, w którym pióra wycieraczek przylegają do szyby. Ważne jest, aby od czasu do czasu wyczyścić zarówno gumę, jak i powierzchnię szyby. Ważne jest, aby kierowcy regularnie wymieniali pióra wycieraczek. Elastomer, czyli materiał, z którego wykonane są pióra, jest podatny na zużycie i wchłanianie wody z szyb przez opady atmosferyczne. Zużytą wycieraczkę można wykorzystać do czyszczenia szyb.

Szyby boczne również mogą ulec zaplamieniu. Można je czyścić samodzielnie, odwiedzając myjnię, myjąc je lub wycierając od czasu do czasu. Należy jednak pamiętać, że brud może gromadzić się na wewnętrznych powierzchniach uszczelek, które znajdują się bezpośrednio przy szybie. Brud i kurz może gromadzić się na uszczelkach na dwa sposoby: gdy okna są otwarte oraz gdy nacisk na szybę zmniejsza się w wyniku naturalnego starzenia się. Ważne jest, aby konserwować uszczelki szyb bocznych, aby zapobiec zarysowaniom.

SZYBY SAMOCHODOWE W ZIMIE

Zima jest najbardziej szkodliwą porą roku dla szyb samochodowych. Zwykle jest to spowodowane usuwaniem szronu lub lodu z szyb za pomocą popularnych skrobaczek. Należy pamiętać, że szyby mogą ulec zarysowaniu, jeśli są wykonane z twardszego materiału. Innym problemem jest to, że zamarzająca woda może osadzać się na szybach z dużą ilością zanieczyszczeń. W takim przypadku skrobanie spowoduje, że pomiędzy szybą a skrobaczką znajdą się ostre cząstki, które łatwo mogą spowodować uszkodzenie szyby.

Do usuwania lodu i szronu z powierzchni szklanych najlepsze są specjalne preparaty. Należy zwrócić uwagę, czy preparaty te są bezpieczne dla lakieru i nie powodują uszkodzenia uszczelek oraz nie przyspieszają korozji. Specjalny preparat, który zapobiega gromadzeniu się wody na szybach i zapobiega jej zamarzaniu, to świetny sposób na utrzymanie ich w dobrej kondycji. Jeśli kierowca nie ma takiej możliwości, dobrym pomysłem może być dla niego umycie szyby za pomocą spryskiwacza zawierającego środek zapobiegający zamarzaniu.

Należy pamiętać, że zimą i jesienią wycieraczki są częściej używane. Niskie temperatury mogą powodować usztywnienie elastomeru, z którego wykonane są pióra. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pióra były używane przez dłuższy czas. Będą one nie tylko mniej skuteczne, ale nie można liczyć na to, że będą równomiernie przylegać do szyby. W powstałej szczelinie mogą gromadzić się różnego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą powodować uszkodzenia szyby. Jeśli gumki wycieraczek były używane od dłuższego czasu i są w złym stanie, warto je wymienić zanim temperatura spadnie poniżej zera.

JAK ZGŁOSIĆ USZKODZENIE SZYBY SAMOCHODOWEJ

W specjalistycznym serwisie można wypolerować nawet duże rysy na szybach samochodowych. Piękno szyby można przywrócić, delikatnie przecierając niektóre z nich. Dzięki temu światło nie będzie się odbijało przez rysy. Możliwe jest naprawienie większości uszkodzeń, nawet jeśli są zbyt poważne.

Nawet jeśli przednia szyba ma pęknięcia lub odpryski, nie trzeba jej wymieniać. Tego typu uszkodzenia są zazwyczaj możliwe do naprawienia pod warunkiem, że nie są zbyt duże, nie zachodzą na siebie i nie znajdują się bezpośrednio na szybie. Po oczyszczeniu uszkodzeń usuwane są wszelkie cząstki szkła i okruchy. Następnie żywica jest przezroczysta i utwardzana promieniami UV.

Chociaż uszkodzenia szkła można naprawić, ważne jest, aby działać szybko, aby chronić obszar przed brudem i zanieczyszczeniami. Mogą one być niebezpieczne, jeśli towarzyszą im duże ilości wody. Woda może wniknąć w strukturę pęknięcia i uniemożliwić wydobycie zanieczyszczeń. Kierowcy powinni natychmiast zastosować plaster ochronny na szybę, jeśli zauważą na niej odprysk lub pęknięcie.