Post

Popełnianie błędów przy pielęgnacji pojazdu

Niech rzuci kamieniem ten, kto nie lubi czystego i zadbanego samochodu. Z całą powagą, większość ludzi woli czysty, błyszczący i zadbany samochód od brudnego i porysowanego. Nie ważne jak stary czy nowy jest twój samochód, jeśli jest zadbany prawidłowo, będzie wyglądał lepiej i będzie bardziej przyjemny dla oczu. Musimy odpowiednio dbać o nasze samochody, aby zachować ich blask. Najważniejszą rzeczą jest umycie samochodu i wyczyszczenie go w środku. Wydaje się to najłatwiejszym zadaniem, ale może być też trudne. Choć może poprawić wygląd samochodu, to może też pozostawić ślady, które zostaną z nami na dłużej. Warto przyjrzeć się pielęgnacji samochodu i zastosować odpowiednie kosmetyki do każdego elementu auta, aby je chronić. Jak dbać o nasz samochód, nie popełniając błędów i nie powodując szkód w jego wyglądzie?

Najczęstszym błędem w pielęgnacji samochodu jest... zaniechanie dbania o niego. Jest to błąd powszechny i wiadomo, że jeśli nie będziemy myć, odkurzać, czy sprzątać naszego samochodu, to stanie się on zaniedbany i zniszczony. Niestety, podczas tych czynności można popełnić wiele błędów.

Mycie samochodu

Sposobów na mycie samochodu jest wiele, o czym wie wielu właścicieli aut. Jeśli myjemy samochód w domu, powinniśmy używać odpowiednich środków do pielęgnacji samochodu. Szampony, aktywne piany, miękkie gąbki i rękawiczki z mikrofibry to dopuszczalne opcje. Wilgotne plamy i przebarwienia mogą się pojawić, jeśli samochód jest myty uniwersalnym środkiem lub innym. Częstym błędem jest wcieranie brudu w lakier za pomocą gąbki, która nie została wypłukana w wodzie lub za pomocą szczotki z delikatnym włosiem. Jeśli na gąbce osadzą się małe kamyczki lub piasek, na lakierze mogą powstać mikropęknięcia. Jest to szczególnie widoczne w słońcu. Najlepszym sposobem na umycie samochodu są dwa wiadra. Pozwoli nam to uniknąć mechanicznego brudzenia gąbek i rękawic. Unikajmy myjni automatycznych ze szczotkami. Występuje tu ten sam problem co z nieumytymi gąbkami. Szczotki w tych myjniach wykonane są z tworzyw sztucznych i również rozpędzane są do dużych prędkości. To, wraz z brudem, który osadza się podczas mycia, powoduje powstawanie mikro rys i tzw. hologramów na naszym lakierze.
Myjnie bezdotykowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu lub cierpliwości, aby dokładnie umyć swój pojazd. Dadzą nam przyzwoity efekt, a przy tym nie uszkodzą naszego lakieru. Jeśli potrzebujemy profesjonalnej myjni samochodowej, możemy poszukać takiej, która specjalizuje się w ręcznym myciu i konserwacji samochodów. To zagwarantuje nam 100% satysfakcji z pielęgnacji samochodu.

Czyszczenie wnętrza

Jest to czynność teoretycznie prosta i szybka. Niestety i tutaj możemy popełnić błędy. Podobnie jak w przypadku czyszczenia karoserii, ważne jest stosowanie odpowiednich środków czyszczących do kokpitu i tapicerki. Niewłaściwe środki chemiczne mogą powodować odbarwienia i plamy na tapicerce i kokpicie. Dlatego ważne jest, aby używać właściwych środków czyszczących. Pamiętaj, aby podczas odkurzania wnętrza nie używać ostrej końcówki odkurzacza. Często popełnianym błędem jest zarysowanie innych części samochodu poprzez użycie elastycznej i karbowanej rury odkurzacza. Elastyczna, ale twarda plastikowa rura może uderzać w inne części samochodu i powodować zarysowania, jeśli używamy końcówki odkurzacza. Należy zawsze trzymać odkurzacz w jakimś miejscu i osłaniać ręką wszelkie części samochodu przed uderzeniami.

Jak już wspomnieliśmy, lepsza jest każda pielęgnacja niż żadna. Pamiętajmy również o nałożeniu na nasz samochód wosku lub środka ceramicznego, który zabezpieczy go przed wnikaniem brudu. Dobrym pomysłem przed zimą jest posmarowanie krawędzi naszych drzwi silikonem do uszczelek. Zapobiegnie to pękaniu uszczelek, ich wykruszaniu się i przymarzaniu w chłodne dni. Jeśli nie czujemy się na siłach, są firmy, które z przyjemnością zadbają o nasz pojazd, aby zawsze był piękny, lśniący i cieszył nasze oczy.