Post

Jak naprawić zadrapania na szybie samochodowej w 7 krokach

Drobne zadrapania na szybach samochodowych można czasem naprawić w domu przy użyciu podstawowych materiałów. (Tutaj znajdziesz naszą opinię na temat metod majsterkowania przy naprawie szyb). Jeśli na szybie Twojego pojazdu są płytkie rysy, jeden z trzech produktów może pomóc Ci je usunąć lub zmniejszyć. Oto przewodnik krok po kroku, jak stosować te produkty.

Krok 1: Sprawdź głębokość rysy

Najpierw sprawdź głębokość zarysowań paznokciem. Te aplikacje typu "zrób to sam" działają tylko w przypadku drobnych zarysowań, które zazwyczaj są zbyt płytkie, aby można je było uchwycić paznokciem. Jeśli możesz poczuć zadrapanie, gdy przejeżdżasz po nim paznokciem, prawdopodobnie będziesz musiał zlecić to profesjonalnej firmie zajmującej się naprawą szyb samochodowych. Mają oni bardziej zaawansowane narzędzia i związki, które mogą zająć się głębszymi rysami i pęknięciami.

Krok 2: Zbierz swoje materiały

Zakładając, że rysy w Twoim pojeździe są płytkie, możesz zaopatrzyć się w potrzebne materiały. Będziesz chciał:

  • woda
  • płyn do mycia szyb
  • miękkie ściereczki
  • szpachelka
  • małe miseczki
  • marker do tablic suchościeralnych lub taśma
  • wiertarka z gumową tarczą polerską

(Niektóre z tych przedmiotów, zwłaszcza te ostatnie, są opcjonalne, ale znacznie ułatwiają prace naprawcze).

Będziesz również potrzebował samego produktu do naprawy zarysowań, z których istnieją trzy opcje:

  • przezroczysty lakier akrylowy do paznokci - który wiele osób posiada, ale działa tylko na najpłytsze rysy
  • tlenek ceru - który jest najlepszym produktem na większość drobnych zadrapań, ale niewiele osób ma go pod ręką
  • soda oczyszczona i biała pasta do zębów - które mogą działać, ale często wymagają wielokrotnego stosowania.

Zmywacz do akrylu może być użyty zamiast bezbarwnego lakieru do paznokci, ale działa on mniej więcej tak samo dobrze, a większość ludzi nie ma jeszcze zmywacza do akrylu. Tlenek ceru jest środkiem uszczelniającym i polerującym, który jest używany na szkle, metalu i ceramice. Często nazywany jest "różem jubilerskim" i jest stosunkowo niedrogi jak na ilość, która jest potrzebna.

Krok 3: Wyczyść zadrapanie

Przed przystąpieniem do naprawy zadrapania upewnij się, że nie ma żadnych zanieczyszczeń, które mogłyby zakłócić wiązanie między produktem naprawczym a szkłem. Dokładnie wyczyść zadrapany obszar za pomocą środka do czyszczenia szkła i miękkiej szmatki. (Nie ma powodu, aby w tym momencie czyścić całą szybę, ponieważ podczas naprawiania rysy prawdopodobnie zostaną na niej odciski palców i trochę produktu.

Krok 4: Oznacz zarysowany obszar

W miarę postępu naprawy może być trudno dostrzec, gdzie szkło zostało porysowane. Dlatego zawsze wiesz, gdzie powinieneś pracować, zaznacz zadrapany obszar. Najłatwiej jest to zrobić, obrysowując zadrapanie markerem suchościeralnym na przeciwnej (nieuszkodzonej) stronie szkła. Alternatywnie można umieścić kawałek taśmy po przeciwnej stronie.

Krok 5: Przygotuj produkt do naprawy

Teraz nadszedł czas, aby przygotować produkt naprawczy, którego używasz. Będzie się to nieco różnić w zależności od używanego produktu i możesz pominąć ten krok, jeśli używasz produktu akrylowego.

W przypadku tlenku ceru, użyj szpatułki, aby wymieszać proszek z wodą w małej miseczce. Połącz oba składniki, aż utworzą papkę o konsystencji kleju Elmer's Glue. Miej pod ręką dodatkową ilość wody na wypadek, gdyby zawiesina zaczęła wysychać podczas naprawy.

W przypadku sody oczyszczonej i białej pasty do zębów należy użyć około 1 łyżeczki sody oczyszczonej i ćwierć tubki standardowej pasty do zębów. Wymieszaj z wodą, aż powstanie zawiesina, a soda oczyszczona przestanie być wyczuwalna. Miej wszystkie elementy pod ręką, ponieważ prawdopodobnie będziesz musiał zmieszać ich więcej do dodatkowych zastosowań.

Krok 6: Nałóż produkt naprawczy

Mając gotowy produkt, możesz zacząć naprawiać zadrapanie. Dokładne kroki, które należy wykonać, zależą od produktu, którego używasz. (Pamiętaj, aby postępować zgodnie z dołączonymi instrukcjami, które są dostępne, gdy używasz produktu przeznaczonego do naprawy).

Jeśli używasz zmywacza do zarysowań akrylowych lub lakieru do paznokci, wypełnij rysę i wytrzyj jej nadmiar. Produkt powinien wyschnąć twardy i przejrzysty, a polerowanie powinno być minimalne.

Jeśli używasz tlenku ceru, wypełnij rysę i zacznij ją delikatnie polerować. Wiertło i gumowa tarcza polerska znacznie ułatwiają polerowanie. Kontynuuj wypełnianie rysy z większą ilością tlenku ceru i polerowanie, aż wynik jest jasne i gładkie naprawy. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, nanieś tlenek ceru na szmatkę, a następnie na rysę. Jeśli roztwór znajdzie się w innym miejscu na szkle, może spowodować drobne zarysowania.

Jeśli używasz domowej roboty mieszanki, postępuj zgodnie z instrukcjami dla tlenku ceru. Bądź jeszcze łagodniejszy podczas polerowania, choć, i zaplanować na przejście przez wiele więcej aplikacji.

Krok 7: Wyczyść okno

Gdy naprawa jest w pełni wykonana, wytrzyj pozostałości produktu do naprawy i wyczyść okno. Możesz wyczyścić całe okno w tym czasie. Rezultatem powinna być czysta szyba bez zarysowań.