Post

Jedź bezpieczniej dzięki inteligentnym samochodom

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii inteligentnych samochodów umożliwiają pojazdom kontaktowanie się ze służbami ratunkowymi w razie wypadku.

Nowa generacja inteligentnych samochodów będzie wyposażona w pokładowe czujniki, które będą w stanie poinformować służby ratunkowe o ciężkości wypadku i liczbie osób znajdujących się w pojeździe. Na niedawnym forum pojawiło się wiele przewidywań dotyczących możliwych zastosowań takiego urządzenia.

Steve Wainwright, menedżer z firmy Freescale Semiconductors, zauważył, że inteligentne samochody przyszłości będą prawdopodobnie najbardziej skomputeryzowanymi urządzeniami, z których korzystamy na co dzień. W nowych samochodach już teraz znajduje się średnio 28 elektronicznych jednostek sterujących, a w tych z wyższej półki nawet 80. Te miniaturowe komputery stanowią podstawę wielu nowych funkcji bezpieczeństwa, środków oszczędzania energii i kontroli stabilności, które stają się coraz bardziej popularne w wielu inteligentnych samochodach.

Technologie uzupełniające, takie jak te, są opracowywane w celu wspomagania kierowców poprzez dostosowywanie się do ich umiejętności na drodze. Na przykład w samochodach przyszłości coraz powszechniejsze będzie stosowanie detektorów radarowych i monitorów kolizji. Powszechnie panuje błędne przekonanie, że kierowcy jeżdżą dziś lepiej niż w poprzednich latach, ale najprawdopodobniej nie zdają sobie sprawy z poziomu pomocy, jaką zapewnia im sam samochód.

Technologia ta będzie również wykorzystywana w samochodach elektrycznych, gdzie długie podróże raczej nie wchodzą w grę. Czujniki, które wykrywają ilość pozostałej energii oraz przewidują możliwy zasięg, staną się coraz bardziej zaawansowane. Istnieje również możliwość, że nowe samochody będą w stanie komunikować się ze sobą, przynajmniej w sposób pośredni, informując się wzajemnie o warunkach pogodowych, natężeniu ruchu i wypadkach. Aby się do tego przygotować, Stany Zjednoczone i Europa przeznaczają odpowiednie długości fal radiowych, aby umożliwić komunikację między inteligentnymi samochodami.