Post

Najlepsze ekologiczne samochody w cenie do 15 tys. funtów

Udostępnij
  • Facebook
  • Twitter

Trudno jest określić rzeczywistą wielkość rynku samochodów ekologicznych, zwłaszcza że w jego obrębie reprezentowanych jest wiele różnych typów pojazdów.

Niewątpliwie jednak rynek ten rozwija się w znacznym tempie - do grudnia 2021 r. po brytyjskich drogach będzie jeździć ponad 395 000 samochodów z napędem wyłącznie elektrycznym i kolejne 740 000 modeli hybrydowych.

Rynek ten będzie zyskiwał na popularności w miarę zwracania coraz większej uwagi na zmiany klimatyczne i szkody powodowane przez emisje, do których w największym stopniu przyczyniają się pojazdy z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi.

Oczywiście, samochody elektryczne są znane z tego, że są droższe, ale jest kilka tańszych modeli dostępnych w cenie poniżej 15 tys. funtów. Należą do nich:

#1. Citroen DS5

Zacznijmy od Citroena DS5, który jest hybrydowym samochodem spalinowo-elektrycznym i kosztuje około 13 500 funtów (lub nawet mniej, jeśli kupisz go z drugiej ręki).

Model ten, wyposażony w silnik o pojemności 2,0 l zasilany energią elektryczną, zapewnia wystarczającą moc, nie spalając przy tym zbyt wiele paliwa. Jest również dobrze zaprojektowany i oferuje wyjątkowo wysoką oszczędność paliwa oraz niski poziom emisji spalin, który należy do najbardziej konkurencyjnych na rynku.

Podczas testów samochód osiągnął oficjalny wynik 68,9 miligrama zużycia paliwa przy emisji spalin 107 g/km, natomiast obecnie dostępny jest model DS5, który osiąga do 80,7 miligrama zużycia paliwa i 91 g/km.

#2. Smart Forfour

Wyposażony w całkowicie elektryczny silnik, innowacyjny Smart Forfour jest jednym z najtańszych pojazdów tego typu na rynku, a jego cena detaliczna wynosi 13 600 funtów.

Co ciekawe, samochód posiada również zdefiniowany tryb "Eco", który intuicyjnie ogranicza prędkość maksymalną, aby na bieżąco zmniejszać zużycie paliwa.

Nie ma co ukrywać - ta gama i jej pojazdy stanowią znaczący krok naprzód w dziedzinie samochodów elektrycznych czwartej generacji, ponieważ mogą pochwalić się niezwykle pojemnym akumulatorem, który można ładować dwa razy szybciej niż w przypadku poprzedniego modelu.

#3. Nissan Leaf

Na koniec przedstawiamy doskonałego Nissana Leaf, czyli kolejny w pełni elektryczny pojazd, który będzie kosztował zainteresowanych nabywców średnio około 14 700 GBP.

Według niezależnych testów, samochód ten może przejechać nieprzerwanie do 239 mil na w pełni naładowanym akumulatorze. Pozwala to na wydłużenie podróży przy jednoczesnej minimalizacji emisji spalin, co jest celem istnienia takich samochodów na rynku.

Leaf stanowi obecnie kluczową część oferty Nissana w zakresie pojazdów elektrycznych, a innowacyjny e-Pedal przejmuje w większości przypadków odpowiedzialność za przyspieszanie i hamowanie. Po naciśnięciu pedału e-Pedal prędkość wzrasta, natomiast zwolnienie pedału powoduje uruchomienie hamowania odzyskowego, dzięki czemu ładunek jest przesyłany z powrotem do akumulatora w miarę zwalniania pojazdu.

Jest to wspaniała funkcja, która stanowi ogromną wartość dla kierowców, którzy chcą zoptymalizować ładowanie akumulatora.