Post

Opony budżetowe a opony premium: na czym polega różnica?

Jeśli kupujesz nowe opony, możesz się zastanawiać, czy warto zainwestować trochę więcej w opony marek premium. Bardziej prestiżowe marki cieszą się szacunkiem wśród wytrawnych miłośników motoryzacji i firm zajmujących się sportami motorowymi. Ale czy te droższe opony naprawdę robią różnicę i czy ta różnica jest istotna w Twoim przypadku? Przyjrzyjmy się poszczególnym opcjom i sprawdźmy, jaką różnicę naprawdę robią.

Wytrzymałość

Jeśli kupujesz opony (lub jakikolwiek inny materiał eksploatacyjny), musisz zastanowić się, jak długo będą one służyć. Opona, która kosztuje dwa razy więcej, ale wytrzymuje trzy razy dłużej, jest dobrą inwestycją. Jeżeli stać Cię na opony wyższej jakości, takie jak na przykład opony Michelin, to zazwyczaj warto się na nie zdecydować, zwłaszcza gdy przejeżdżasz dużo kilometrów.

Wysokiej jakości komplet opon klasy premium powinien wystarczyć na przejechanie 40 000 mil z tyłu samochodu i około 20 000 z przodu. W porównaniu z wieloma innymi bieżącymi kosztami związanymi z posiadaniem samochodu, nie jest to duża kwota - zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę inne czynniki, o których wspomnimy.

Osiągi

Opony dobrej jakości zwykle oferują lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania. Różnica między tanimi a drogimi oponami jest większa, gdy warunki pogodowe są bardziej nieprzyjazne. Jeżeli jesteś gotów sporo zainwestować, możesz nawet wybrać specjalistyczne opony zimowe, aby poradzić sobie w zimnych warunkach pogodowych. Jest to szczególnie opłacalne, jeśli zimą dużo jeździsz nocą, kiedy drogi są szczególnie oblodzone.

Bezpieczeństwo

Jeśli pogorszyła się trakcja i droga hamowania, pojazd jest niemal z definicji mniej bezpieczny. Na boku opony znajduje się informacja o maksymalnej prędkości, do jakiej opona jest przystosowana. Jest ona wyrażona za pomocą jednej litery, która zazwyczaj jest ostatnią w kolejności. Na przykład indeks prędkości "U" oznacza, że samochód może bezpiecznie poruszać się z prędkością do 124 mph. Należy pamiętać, że jest to teoretyczne maksimum, a nie cel: jazda z dużą prędkością spowoduje przedwczesne zużycie opon, między innymi dlatego, że będziesz mocniej hamować.

Koszt

Tanie opony samochodowe można kupić już za 30 funtów. Natomiast opony klasy premium mogą kosztować kilka razy więcej. Jeśli pomnożymy tę kwotę przez cztery koła samochodu, może się okazać, że za drogie opony zapłacimy znacznie więcej. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wiele zalet, które przedstawiliśmy, ta jednorazowa opłata może być więcej niż uzasadniona. W niektórych przypadkach warto skorzystać z finansowania, które pomoże zniwelować krótkoterminowy ból. Nawet po doliczeniu odsetek może się okazać, że zapłacisz znacznie mniej niż w innym przypadku.