Post

Przygotuj się na nowe, "bardziej ekologiczne" paliwo E10

Udostępnij Facebook Twitter

Departament Transportu potwierdził, że nowa benzyna E10 zostanie wprowadzona na stacje benzynowe w całej Wielkiej Brytanii we wrześniu tego roku.

Paliwo E10 jest bardziej przyjazną dla środowiska mieszanką benzyny i etanolu, który jest wytwarzany z materiałów takich jak niskogatunkowe zboża, cukry i odpady drzewne.

Twierdzi się, że jego wprowadzenie może zmniejszyć emisję CO2 w transporcie o 750 000 ton rocznie - co odpowiada usunięciu z dróg 350 000 samochodów lub wszystkich samochodów w North Yorkshire.

Kupujący uważaj

Jednak niewielka liczba starszych pojazdów, w tym klasycznych samochodów i niektórych z początku lat 2000, nadal będzie potrzebować paliwa E5, dlatego dostawy benzyny E5 będą utrzymywane w droższym gatunku "Super".

Istnieją również obawy, że benzyna klasy premium E5 może być trudniej dostępna, zwłaszcza w niektórych miejscowościach wiejskich.

Rzecznik paliw RAC Simon Williams powiedział: "Przejście na benzynę E10 jest wyraźnie dobrą wiadomością dla środowiska i nie wpłynie na zdecydowaną większość brytyjskich 33m kierowców samochodów, chociaż niektórzy mogą zobaczyć liczbę mil, które otrzymują z baku, idą w dół, ponieważ badania sugerują, że E10 jest potencjalnie nieco mniej wydajny.

"Szacuje się, że około 700.000 samochodów zarejestrowanych przed 2002 rokiem nie powinno używać E10, ponieważ uszczelki, tworzywa sztuczne i metale mogą zostać uszkodzone przez jego właściwości korozyjne, jeśli są używane wyłącznie przez dłuższy czas.

"Ważne jest, aby każdy, kto ma starszy pojazd, otrzymał wiadomość o przełączniku, w przeciwnym razie może skończyć się dużym rachunkiem za naprawę.

"Ci, którzy nie mają wyboru, ale nadal używać E5 będzie musiał rozwidlić się dość dużo dodatkowych pieniędzy, jak super klasy bezołowiowej jest obecnie 136p za litr, który jest ponad 13p droższe niż zwykłej benzyny."

Sekretarz Transportu Grant Shapps dodał: "Chociaż coraz więcej kierowców jeździ pojazdami elektrycznymi, istnieją kroki, które możemy podjąć, aby zmniejszyć emisje z milionów pojazdów już poruszających się po naszych drogach - niewielka zmiana na benzynę E10 pomoże kierowcom w całym kraju zmniejszyć wpływ na środowisko każdej podróży, ponieważ budujemy z powrotem bardziej ekologicznie."