Post

Podstawowe wskazówki dotyczące pielęgnacji opon zimowych

Share
  • Facebook
  • Twitter

W obliczu nadchodzących ekstremalnych warunków pogodowych bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, aby zadbać o doskonały stan opon.

Wspólnie z Goodyearem przygotowaliśmy pięć porad, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo na drogach zimą...

1) Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach
Ważne jest, aby regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach przez całą zimę. Niższe temperatury mogą spowodować spadek ciśnienia w oponach, co oznacza, że powierzchnia styku opony z nawierzchnią będzie większa i trudniej będzie uzyskać przyczepność na śniegu i lodzie. Zawsze jeździj na oponach z ciśnieniem zalecanym przez producenta (PSI lub BAR).

2) Dokładne bieżnikowanie
Odpowiednia głębokość bieżnika jest niezbędna niezależnie od pogody. Jednakże, gdy Twoje opony próbują utrzymać przyczepność na mokrej i oblodzonej nawierzchni, jeszcze ważniejsze jest, aby miały odpowiedni bieżnik. Minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm na trzech czwartych powierzchni bieżnika i na całym obwodzie opony. Regularne kontrole bieżnika, aby utrzymać go powyżej dopuszczalnego limitu, nie tylko pomogą Twoim oponom lepiej trzymać się drogi podczas zimowych miesięcy, ale także pozwolą uniknąć trzech punktów karnych i wysokiego mandatu.

3) Rozważ montaż opon zimowych lub całorocznych
Większość samochodów jest standardowo wyposażana w opony letnie, w przeciwieństwie do opon zimowych lub całorocznych, takich jak Vector 4Seasons Gen-3 Goodyeara. Jednak mieszanka gumowa opon letnich pozostaje twarda w niskich temperaturach, podczas gdy opona zimowa lub całoroczna zachowuje swoją elastyczność i dopasowuje się do kształtu nawierzchni, aby zachować przyczepność. W rezultacie lamele w konstrukcji bieżnika opony zimowej lub całorocznej będą znacznie lepiej przylegać do zaśnieżonych i oblodzonych dróg. Większość producentów zaleca stosowanie opon zimowych w temperaturach poniżej 7°C.

4) Poznaj swoją drogę hamowania
Jeśli używasz opon letnich w warunkach zimowych, musisz ponownie ocenić swoją drogę hamowania. Badania przeprowadzone przez Brytyjskie Stowarzyszenie Producentów Opon (BTMA) wykazały, że podczas hamowania na oblodzonej nawierzchni z prędkością 20 km/h samochód wyposażony w opony zimowe zatrzyma się po 57 m, podczas gdy opony letnie będą jechać aż 68 m. Niezależnie od rodzaju opon, ważne jest, aby kierowca zachował bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego.

5) Jak wygląda opona?
Chociaż powinieneś sprawdzać ciśnienie w oponach i bieżnik, ważne jest również, aby zwracać uwagę na uszkodzenia kosmetyczne. Przed wyruszeniem w drogę poszukaj pęknięć, rozdarć lub wybrzuszeń i sprawdź ciśnienie, zwłaszcza jeśli samochód nie był w ruchu przez kilka dni.