Post

Dlaczego odnawianie felg aluminiowych to coś więcej niż tylko dobry wygląd?

Udostępnij
  • Facebook
  • Twitter

Stopy stały się symbolem statusu Twojego samochodu. Jeśli chcesz, aby Twój samochód wyglądał jak najlepiej, musisz po prostu zainwestować w zestaw wysokiej jakości obręczy stopowych.

Zachowanie pozorów nie jest jednak jedynym powodem, dla którego warto zdecydować się na felgi aluminiowe. W porównaniu ze standardowymi felgami stalowymi oferują one kilka korzyści. Po pierwsze, stopy są znacznie lżejsze od stali. Obniżenie masy całkowitej samochodu poprawia osiągi na wiele sposobów, takich jak oszczędność paliwa, lepsze prowadzenie na zakrętach, lepsze przyspieszenie i mniejsze zużycie hamulców.

Są to powody, dla których stopy są preferowanym wyborem w wysokiej klasy samochodach sportowych i wyczynowych.

Jednocześnie, mimo że stopy są lżejsze od stali, często charakteryzują się większą wytrzymałością na rozciąganie. Stop to mieszanka kilku metali. Stopy stosowane do produkcji felg samochodowych często zawierają aluminium i magnez, które znane są jako metale miękkie. Jednak po zmieszaniu ich razem powstaje materiał, który jest wytrzymały i odporny.

Mimo że felgi stopowe są wytrzymałe i odporne, nie są odporne na zużycie na drogach. Koła Twojego samochodu są bardziej narażone na uderzenia niż jakakolwiek inna część pojazdu.

To one są w stałym kontakcie z drogą. To one obracają się z dużą prędkością, aby wprawić samochód w ruch. To na nich spoczywa ciężar brudu, żwiru, gruzu i wszystkich uderzeń o nierówną nawierzchnię.

Nie zawsze można stwierdzić, czy felgi aluminiowe są uszkodzone na podstawie pobieżnych oględzin, ani jak głębokie jest uszkodzenie. To stwarza problemy. Po pierwsze, uszkodzenie felg może przekreślić wszystkie korzyści związane z osiągami, jakie oferują. Ale co najważniejsze, może sprawić, że jazda samochodem stanie się niebezpieczna.

Dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać swoje felgi profesjonalnej kontroli. Samochód należy oddać do naprawy przy pierwszych oznakach uszkodzenia. Wczesne wychwycenie problemów jest znacznie tańsze. Jeśli pozostawisz je bez rozwiązania, ryzykujesz znacznie poważniejsze uszkodzenia strukturalne reszty samochodu.

Uszkodzenia spowodowane uderzeniem

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń felg aluminiowych jest uderzenie. Może to być wynikiem najechania na wyboje na drodze, uderzenia w krawężnik lub zbyt szybkiego przejechania przez próg zwalniający.

Jest kilka rzeczy, które mogą uszkodzić felgi. Po pierwsze, może spowodować ich bezpośrednie pęknięcie. Pęknięcia nie muszą być widoczne z zewnątrz. Uszkodzenie może być ukryte w niewidocznej części obręczy.

Dużym niebezpieczeństwem związanym z niewidocznymi pęknięciami jest to, że z czasem będą się one rozwijać. Nawet bardzo drobne pęknięcie może stać się poważnym problemem. Przy tak dużym obciążeniu i naprężeniach, jakim poddawane są koła, z czasem każda wada będzie się tylko pogłębiać.

W przypadku stłuczenia kół podczas jazdy zaleca się oddanie samochodu do serwisu w celu sprawdzenia, czy w stopach nie ma pęknięć. Lepiej jest wykryć je wcześniej niż później. Inną oznaką uszkodzonych stopów jest bardzo powolny spadek ciśnienia w oponach. Możesz założyć, że jest to powolne przebijanie opony, ale może to być pęknięcie włoskowate, co oznacza, że Twoje stopy nie wywierają wystarczającego nacisku na wnętrze opony.

Drugi sposób, w jaki uderzenie może uszkodzić koła, to wybicie stopów z osi. Jeśli siła jest wystarczająca do całkowitego wypaczenia koła, opona spuści powietrze mniej więcej natychmiast, podobnie jak w przypadku wybuchu. Jednak mniej poważne uderzenia, takie jak najechanie na dziurę w jezdni, mogą spowodować jedynie niewielką utratę zbieżności opony i koła.

Również w tym przypadku problemy będą narastać z czasem. Na początku będzie to głównie negatywny wpływ na osiągi, ponieważ koło obraca się mniej wydajnie, co powoduje, że silnik musi pracować ciężej. W miarę upływu czasu mogą pojawić się problemy z prowadzeniem, a nawet z hamowaniem.

Regulacja i wyważanie kół

Wyrównanie i wyważenie kół to dwa ważne elementy naprawy kół. Nie są one specyficzne dla stopów, ale odgrywają istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa jazdy i optymalnych osiągów pojazdu na drodze.

Te dwa elementy są często mylone. Geometria kół polega na upewnieniu się, że koła są ustawione względem siebie. Prawidłową zbieżność uzyskuje się poprzez regulację kątów kilku części składowych. Prawidłowe kąty są zależne od modelu i producenta. Głównym celem geometrii kół jest utrzymanie prostoliniowości, gdy nie kierujesz pojazdem.

Z drugiej strony, wyważanie kół polega na rozłożeniu ciężaru na koło. Jeśli ciężar nie jest równomiernie rozłożony na kole, opony nie będą się obracać tak dobrze, jak powinny. Kierowca odczuwa również takie efekty, jak drgania kierownicy, które mogą być bardzo nieprzyjemne.