Post

JAK ZIMA WPŁYWA NA PRZEDNIĄ SZYBĘ

Właściciele samochodów często zapominają o przedniej szybie, przygotowując swoje pojazdy do zimy. Jednakże, zimna pogoda może spowodować duże obciążenie przedniej szyby, co sprawia, że konieczne jest znalezienie skutecznych sposobów jej ochrony, aby zachować widoczność, bezpieczeństwo i integralność strukturalną pojazdu. 

Szyby przednie mają zwyczaj przyjmowania najmniejszych uszkodzeń i toczenia się z nim. Nawet coś małego, jak chip od kamyka, może nieuchronnie prowadzić do pęknięć pełnych rozpiętości, które sprawiają, że pojazd nie nadaje się do użytku aż do naprawy lub wymiany szyby. Zajmując się tymi mniejszymi uszkodzeniami teraz, zamiast czekać, aż staną się one bardziej drastycznym problemem, zaoszczędzisz pieniądze i oszczędzisz sobie stresu na drodze.

Niezależnie od wielkości szkody, wszystko, co jest nie tak z przednią szybą jest, ogólnie rzecz biorąc, potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Pęknięcia i chipy mogą przesłonić kierowcy widok, powodując prawdopodobieństwo wypadków drastycznie wzrosnąć. Nie tylko jest bardziej prawdopodobne, aby wypadek, ale jeśli tak się stanie, uszkodzona szyba może prowadzić do jeszcze poważniejszych uszkodzeń lub większych obrażeń. Przednia szyba zarówno chroni kierowcę i pasażerów, jak i pomaga utrzymać konstrukcję pojazdu w dobrym stanie. Kiedy jest podatna, cały samochód może być śmiertelnie niebezpieczny.

Oto jak zima wpływa na tę część Twojego samochodu i jakie kroki powinieneś podjąć.

SKUTKI NAGŁYCH ZMIAN TEMPERATURY

Oprócz odłamków kamieni i gruzu, pogoda może również powodować pęknięcia. Ponieważ szkło jest wrażliwe na temperaturę, kurczy się i rozszerza pod wpływem gwałtownych zmian temperatury. W związku z tym ekstremalne temperatury mogą być trudne dla szyby przedniej i spowodować jej pęknięcie. Gdy szyba jest pokryta lodem, polewanie jej gorącą wodą lub uderzanie gorącym powietrzem może ją poważnie uszkodzić.

POLEROWANIE OBLODZONYCH SZYB PRZEDNICH MOŻE SPOWODOWAĆ SZKODY

Konieczne będzie usunięcie lodu, który utworzył się na powierzchni przedniej szyby. Najlepiej jest jednak używać odpowiednich narzędzi do usuwania lodu, takich jak skrobaczki do lodu, a nie noża czy łopaty. Aby uniknąć uszkodzenia szkła, unikaj wbijania w lód, ponieważ może to spowodować pęknięcia, odpryski i zadrapania. Najlepszą techniką jest skrobanie poziomo wzdłuż szyby.

UTRZYMUJ ZBIORNIK PŁYNU DO SPRYSKIWACZY PEŁNY

Podczas mroźnych zimowych miesięcy będziesz znacznie częściej używać płynu do spryskiwaczy. Gdy powierzchnia szyby jest czysta, będziesz miał lepszą widoczność przez przednią szybę. Łatwiej będzie również dostrzec wszelkie uszkodzenia wymagające naprawy. Oprócz utrzymywania zbiornika płynu do spryskiwaczy w stanie napełnionym, należy upewnić się, że pióra wycieraczek są w dobrym stanie, dzięki czemu płynnie usuwają śnieg i lód.

NATYCHMIAST ZAJMUJ SIĘ PĘKNIĘCIAMI I ODPRYSKAMI

Mroźna pogoda może przyczynić się do powstawania pęknięć na przedniej szybie. Lód, który dostaje się do pęknięć, gwałtownie się rozszerza po zamarznięciu, wymuszając rozerwanie szyby. Gdy zauważysz pęknięcia i odpryski na przedniej szybie, powinieneś natychmiast je naprawić, aby zapobiec pogorszeniu się ich stanu. Nieuwzględnienie wad może wymagać pełnej wymiany szyby w przyszłości.

UWAŻAJ, GDZIE PARKUJESZ SWÓJ SAMOCHÓD

Zimą, gdy jesteś właścicielem samochodu, gruz drogowy i spadające przedmioty mogą uszkodzić Twoją przednią szybę. W związku z tym warto w miarę możliwości parkować samochód w garażu, aby nie dopuścić do jego zamarznięcia. Możesz również zainwestować w pokrowiec, który pomoże ochronić szybę przed uszkodzeniem.